
- Między ustami a brzegiem języka - Andrzej Katzenmark
- Sport w polskim kinie 1944-1989 - Dominik Wierski
- Przeobrażenia pamięci, przeobrażenia kanonu - Karolina Golinowska, Ewa Schreiber
- Tożsamość wychowanków młodzieżowych ośrodków wychowawczych - Karol Konaszewski
- Polityki kultury - Karolina Golinowska
- Nowy Jork wyobrażony i doświadczony - Magdalena Gajek
- Rekonstrukcje narodu - Piotr Majewski
- Antologia tekstów polskiego kulturoznawstwa - red. Piotr J. Fereński, Anna Gomóła, Krzysztof Moraczewski
- Młodzi czarodzieje - Marcin Górecki
- Antropozoficzna cywilizacja uzdrowienia - Maja Dobiasz
NICponie - Grzegorz Wójcik
Opis
Książka Grzegorza Wójcika jest analizą literackiej oraz filmowej twórczości pokolenia roczników siedemdziesiątych i wczesnych osiemdziesiątych, doświadczającego zjawisk epoki transformacji po 1989 roku oraz okresu „końca wieku”. Bohaterami poszczególnych rozdziałów są zarówno tytułowi „NICponie”, jak i ich utwory, których fabuła oraz postacie często odzwierciedlają postawy i przemyślenia samych autorów. Jednak zakres podjętych tematów jest znacznie szerszy i obejmuje zagadnienia dotyczące socjologicznego oraz medialnego wizerunku „NICponi”, opisywanych w publikacjach prasowych i opracowaniach naukowych. Wójcikowi udaje się więc oddać zarówno portret generacji, jak i koloryt rzeczywistości, w której przyszło jej tworzyć.
Książka łączy materiał literacki i filmowy, stwarzając barwną panoramę pokoleniowych postaw oraz dokonań artystycznych. Ze względu na różnorodność przywołanych przykładów może ona trafić do szerokiego grona czytelników, szukających w książce obrazu własnej generacji albo też wizerunku historycznych już doświadczeń. Ze względu na temat, jest to ciekawa pozycja na rynku wydawniczym, zapełniająca lukę w opracowaniach dotyczących literatury i kina młodych twórców na przełomie wieków.
dr hab. Małgorzata Radkiewicz, prof. UJ
Grzegorz Wójcik - doktor nauk humanistycznych, absolwent studiów magisterskich z zakresu socjologii i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie asystent w Zakładzie Socjologii Medycyny Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego aktualne zainteresowania i badania naukowe koncentrują się na społecznych aspektach zdrowia i choroby w odniesieniu między innymi do problematyki rodziny. Członek European Society for Health and Medical Sociology (ESHMS) oraz Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.