- Oblicza muzycznej praxis: debaty, terytoria, reduty nadziei i oporu
- Subsumcje edukacji - red. Maksymilian Chutorański, Jacek Moroz, Oskar Szwabowski
- Alteraktywizm w Europie Środkowej - Grzegorz Piotrowski
- Budowanie świadomości marki w klubie sportowym - Mateusz Brzeźniak
- Pies też człowiek?
- Przeobrażenia pamięci, przeobrażenia kanonu - Karolina Golinowska, Ewa Schreiber
- Kulturoznawstwo, czyli wprowadzenie do kultury ponowoczesnej - Grzegorz Dziamski
- Polityki kultury - Karolina Golinowska
- Miejsca muzyki. Perspektywa interdyscyplinarna - red. Magdalena Parus-Jankowska, Szymon Nożyński
- Kryteria wyboru i oceniania w kulturze - red. Joanna Winnicka-Gburek, Bogusław Dziadzia
Kiedy dom zaczyna płonąć - Tomasz Michał Korczyński
Opis
Kiedy dom zaczyna płonąć. Swój, obcy, wróg w Trzeciej Rzeszy – perspektywa konstruktywistycznej socjologii wiedzy
„Autor z perspektywy konstruktywistycznej – a dokładniej TZI, czyli teorii zwrotu inkorporacyjnego – podejmuje zagadnienia zaanonsowane w tytule pracy, egzemplifikując je szczególnie obficie opisem i interpretacją wydarzeń z historii niemieckiego faszyzmu. Miejscami – i to było dla mnie bodaj najbardziej interesujące – widać w tej książce próby tworzenia ogólniejszej teorii socjologicznej przy wykorzystaniu nieklasycznych odmian socjologii wiedzy, w tym zwłaszcza dorobku badaczy toruńskiego UMK. Autor wykorzystuje też szeroko teorie należące do innych nurtów współczesnych teorii socjologicznych. Czuje się on swobodnie na pograniczu filozofii i socjologii demonstrując duże i wszechstronne oczytanie” (z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Mirosława Chałubińskiego).
„Ta książka znajdzie czytelników nie tylko wśród socjologów, historyków, kulturoznawców. Jest studium, któremu mało co dorównuje w nowoczesnej literaturze socjologicznej w Polsce. Kontrowersyjna i paradoksalna, innowacyjna, osobista w zdwojonych zaangażowaniach naukowych, literackich, moralnych, owszem, prowokuje w najlepszym tego słowa rozumieniu, do polemiki, debaty, myślenia niestandardowego” (z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Andrzeja Wójtowicza).
Tomasz Michał Korczyński – absolwent socjologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w latach 2002–2004 studiował w Niemczech na Uniwersytecie Eberharda i Karola w Tybindze na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Społecznych, od 2009 roku doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Metodolog, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW. Pracuje w Zakładzie Metod Badawczych i Ewaluacji przy Katedrze Metodologii Badań i Analiz Socjologicznych Instytutu Socjologii UKSW. Jest autorem ośmiu recenzowanych monografii, w tym pięciu książek autorskich: Kiedy dom zaczyna płonąć. Swój, obcy, wróg w Trzeciej Rzeszy – perspektywa konstruktywistycznej socjologii wiedzy (2019), Milczenie i lament. Szkice z socjologii śmierci (2016), Obraz studenta UKSW (2015), Stereotyp narodowy a socjologia wiedzy (2014, 2019), Młodzi w dialogu z Papieżem (2008). Redagował i współredagował następujące prace zbiorowe: Swój - Obcy - Wróg. Wędrówki w labiryntach kultur (2018), Współczesne problemy socjologii wiedzy. W 80-lecie „Ideologii i utopii” Karla Mannheima (2017), Obcy w labiryncie kultur (2016). Twórca socjologicznego modelu teoretycznego zwanego „teorią zwrotu inkorporacyjnego”.