
- Edukacja – wartości – kontrowersje - red. Szymon Dąbrowski i Małgorzata Obrycka
- Pozytywistów spotkania z naturą. Szkice ekokrytyczne - Dariusz Piechota
- Naturakultura - red. Joanna Jeśman, Mateusz Skrzeczkowski
- Organizacja poszukiwań ludzi zaginionych - Magdalena Momot
- Kulturowe analizy patriotyzmu - red. Katarzyna Kulikowska, Cezary Obracht-Prondzyński
- Wspólnota symboliczna - Krzysztof Jaskułowski
- Bestie i ofiary - Anna Małyszko
- Historia mówiona polskiego kulturoznawstwa - Piotr J. Fereński, Anna Gomóła, Krzysztof Moraczewski, Piotr Majewski
- Ścięgna konsumpcyjne - red. W. J. Burszta, M. Czubaj
- O paradoksie poznania - Ewa Szumilewicz
Spektakl władzy - Dawid Rydzek
Cena regularna:
60,00 zł
towar niedostępny

Opis
WYSYŁKA PO 25.10.2023
Spektakl władzy. Amerykańskie seriale polityczne
Frank Underwood, Jed Bartlet i Serena Meyer - to jedni z najbardziej znanych prezydentów Stanów Zjednoczonych, a przecież żadne z nich nie sprawowało władzy w rzeczywistości. Co wspólnego z prawdziwą amerykańską polityką mają makiaweliczne House of Cards, idealistyczny Prezydencki poker i pełna absurdów Figurantka? Co zaś mówią o rządzących seriale na pozór niepolityczne jak Gra o tron, Homeland i Mr. Robot? Książka Spektakl władzy. Amerykańskie seriale polityczne to przegląd najważniejszych tego typu produkcji zza oceanu oraz analiza podgatunku serialu politycznego na tle przemian telewizji w ciągu ostatnich kilku dekad i wzrostu znaczenia tzw. telewizji jakościowej.
„Polskie badania nad telewizją to obszar wciąż stosunkowo zaniedbany i rzadko eksplorowany naukowo. Tym bardziej więc cenna jest książka Dawida Rydzka. Autor podejmuje się w niej niełatwego zadania: rzetelnie tropi wyłanianie się serialu politycznego jako nowego gatunku telewizyjnego. Czyni to, przyglądając się jednocześnie dynamicznym przemianom samej telewizji – zwłaszcza temu, jak telewizja opowiada historie, nie przestając czarować swoich odbiorców, a zarazem podążając za ich zmiennymi upodobaniami. Dawid Rydzek potrafi dostrzec tę dynamikę i potrafi także znakomicie o niej opowiedzieć, dzięki czemu czytelnik otrzymuje wartościową i przyjemną w lekturze pozycję wydawniczą”. dr hab. Anna Nacher, prof. UJ, Instytut Sztuk Audiowizualnych
„Seriale – jak wcześniej filmy – w ogromnym stopniu kształtują wyobrażenie Amerykanów na temat tego, jak wygląda polityka. Są przez to znakomitym narzędziem poznawczym, które tradycyjna politologia jednak często ignoruje, jako rzekomo nie dość »poważny« temat analizy. Dlatego cieszy mnie każda publikacja, która poświęca serialom politycznym należną im uwagę – taka jak książka Dawida Rydzka”. dr Piotr Tarczyński, „Podkast amerykański”
Dawid Rydzek – doktor nauk o sztuce, z wykształcenia kulturoznawca, filmoznawca i dziennikarz. Wychowany w Katowicach absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na co dzień mieszkający w Warszawie. Szuka polityki w nieoczywistych miejscach i nieoczywistych tematów w polityce. Obecnie reporter magazynu „Polska i Świat” w TVN24.