
- Prawa dziecka. Perspektywa prywatnoprawna i społeczna
- Od rytuału do konfliktu - Jacek Dziekan
- Pedagogika miejsca wspólnego - Maria Mendel
- Społeczny świat polskiego fandomu fantastycznego - Łukasz Kaszkowiak
- Prognozowanie teraźniejszości - red. Przemysław Czapliński, Joanna B. Bednarek
- Organizacja poszukiwań ludzi zaginionych - Magdalena Momot
- Jedenaście medytacji nad istnieniem dzieła sztuki - Jarek Skurzyński
- Działania wojenne w rejonie Biskupca w sierpniu 1914 roku - Tomasz Duchnowski
- Poza katedrą - Jan Skoczyński
- Swój – Obcy – Wróg. Wędrówki w labiryntach kultur
Bestie i ofiary - Anna Małyszko
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
Nie jest to książka filmoznawcza – jej tematem nie jest bowiem film jako taki, ale przedstawiona w nim przemoc wobec kobiet jako przedmiot sztuki. W swej analizie Anna Małyszko traktuje film jako wytwór kultury, a zarazem medium kanalizujące wszelkiego rodzaju jawne i niejawne tabu. Autorka postrzega kino jako nośnik społecznych przekonań dotyczących męskiej agresji wobec kobiet. Posiłkując się, nierzadko sprzecznymi ze sobą, koncepcjami przemocy, stara się zanalizować jej ekranowe reprezentacje pod kątem tych przekonań. Nie unika również refleksji nad moralnym wydźwiękiem estetycznego przedstawiania męskiej agresji wobec kobiet i podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego kino traktuje przemoc wobec kobiet ze swoistą ambiwalencją.
"Prace naukowe z humanistyki powinny mieć czytelników, dlatego nie rezygnując z erudycji i wnikliwości analiz, powinny być napisane prosto, jasno i w miarę możliwości pięknie. Książka Anny Małyszko spełnia te wszystkie warunki. Mam nadzieję, że za nią pójdą inne". Bohdan Dziemidok
Anna Małyszko (ur. 1982) - z wykształcenia socjolożka i kulturoznawczyni. Na co dzień pracuje w mediach. Obecnie, jako doktorantka w warszawskiej SWPS, bada, jak relacje między kulturą dominującą a mniejszościami kulturowymi wyrażane są w sztuce.
Spis treści
Wstęp
Przemoc jako fakt kulturowy
Między odrazą a apologią. Niepewny status kobiety w kulturze
Przemoc, narracja i obraz
Przemoc wobec kobiet w filmie
Przemoc wobec kobiet w kinie współczesnym na wybranych przykładach
Zakończenie