Prosumpcja - red. Piotr Siuda i Tomasz Żaglewski

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 35,00 zł 35.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: WN Katedra
Kod produktu: 978-83-63434-33-5

Opis

Jakkolwiek od tej chwili, gdy Alvin Toffler opisał w Trzeciej fali nadciągające procesy prosumpcji, minęły ponad cztery dekady, to jednak pojęcie to znalazło się stosunkowo niedawno w sercu debat nad kształtem kultury współczesnej. Oto bowiem – jak chcą jedni – doczekaliśmy czasów swobodnego i spontanicznego przepływu ekspresji i oddolnie tworzonych dóbr kulturowych, które kwestionują istnienie tradycyjnych podziałów na producentów i konsumentów. Orędownicy prosumenckiej utopii wskazują na obszary kultury, w jakich owa idea oddolnej kreacji i partycypacji sprawdza się szczególnie, a więc na sferę kultury popularnej ukierunkowanej sieciowo (2.0) i fanowsko. Z kolei sceptycy – patrzący z dystansem na zjawiska prosumpcji – zwykli widzieć w niej jeszcze jedną chytrą neoliberalną sztuczkę, której istotą jest „miękkie” i odbywające się pod szczytnymi hasłami wprzęgnięcie konsumentów w procesy produkcji (najczęściej: na rzecz wielkich korporacji). Osobną sprawą, podnoszoną wszelako zarówno przez entuzjastów, jak i oponentów prosumpcji, jest wartość „amatorskiej” (czy aby zawsze?) produkcji dóbr kultury i konsekwencje jej hegemonii.

Prosumpcja: między podejściem apokaliptycznym a emancypacyjnym jest książką wskazującą odmienne teoretyczne konteksty i usytuowania omawianych praktyk. To także tom niestroniący od studiów przypadków (dotyczących m.in. fanów gier RPG, prosumenckiej aktywności wokół Wiedźmina, przemian tradycyjnego fandomu science fiction). Niezmiernie cenne wydaje się także osadzenie problematyki prosumpcyjnej w kontekście prawodawstwa Unii Europejskiej.

Nie mam też wątpliwości, że książka pod redakcją  Piotra Siudy i Tomasza Żaglewskiego spotka się z dobrym i żywym przyjęciem przez wszystkich zainteresowanych problematyką kultury współczesnej.

prof. Mariusz Czubaj

 

Wydanie publikacji dofinansowane przez Uniwersytet Kazimierz Wielkiego w Bydgoszczy

 

Spis treści
Piotr Siuda, Tomasz Żaglewski, O potrzebie odkrycia trzeciej drogi w badaniach prosumpcji
Kazimierz Krzysztofek, Rozproszone społeczeństwo: od wielkich centrów wytwórczych do osobistych przemysłów
Bartosz Mika, Prosumpcja – niedoszła rewolucja
Dominik Porczyński, Prosumpcja w polskim fandomie gier fabularnych
Radosław Bomba, Grzegorz D. Stunża, Panorama praktyk prosumenckich wśród fanów i twórców gry komputerowej Wiedźmin. Przyczynek do netnografii
Stanisław Krawczyk, Prosumpcja polskich miłośników literatury fantastycznej
Anna Kęsicka, Kondycja polskiego prosumenta
Sebastian Skolik, Uwarunkowania prosumpcji. Studium przypadku rozwoju projektów Fundacji Wikimedia
Michał A. Michalski, Prosumpcja, wolność, państwo opiekuńcze

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl