
- Fale istnienia - Jarosław Marzec
- Pedagogika miejsca wspólnego - Maria Mendel
- Pies też człowiek?
- Teraźniejsze przyszłości - Rafał Majka
- Cyborg w ogrodzie - Julia Fiedorczuk
- Wspólnota symboliczna - Krzysztof Jaskułowski
- Kino afroamerykańskie. Twórcy, dzieła, zjawiska - red. Ewa Drygalska, Marcin Pieńkowski
- Rubieże przyjemności - Paweł Sołodki
- Czas seriali - red. Agnieszka Szczepanek, Sandra Wojciechowska, Piotr Buśko
- Więcej niż obraz - red. Eugeniusz Wilk, Anna Nacher, Magdalena Zdrodowska, Ewelina Twardoch i Michał Gulik
Góralski etnodizajn - Agnieszka Domańska

Opis
Jako podstawę do rozważań na temat etnodizajnu mogłam wybrać twórczość ludową dowolnego regionu etnograficznego Polski. Jednak wziąwszy pod uwagę, że pierwsze wyraźne przejawy fascynacji rękodziełem ludowym i ludem w ogóle miały miejsce na Podhalu, było dla mnie oczywiste, że designem związanym z tym właśnie regionem powinnam się zająć. [...] Interesuje mnie ciągłe zwracanie się ku dawnym wzorcom z kultury ludowej. W swoich badaniach chciałam dowiedzieć się, co etnodizajn współcześnie czerpie z góralszczyzny, w jaki sposób to robi oraz co za tym stoi, tzn. jakie są powody współczesnego zainteresowania kulturą góralską i wykorzystywania charakterystycznej dla niej sztuki ludowej we wzornictwie. (Ze Wstępu)
Książka ta jest doskonałym wprowadzeniem do zrozumienia, czym była i czym jest dzisiaj kultura ludowa Podhala. Wielkie dzięki za poruszenie tego tematu, a tym samym zmuszenie projektantów do myślenia, jak czerpać ze źródła kultury ludowej. (prof. Beata Szymańska)
Agnieszka Domańska – kulturoznawczyni i krytyczka sztuki. Prowadziła badania terenowe w północnej Skandynawii, na Mazowszu i Pomorzu. Autorka artykułów publicystycznych na temat sztuk wizualnych, teatru i literatury. Publikowała m.in. w „Artluku”, „Fabulariach”, „Czasie literatury” i Internetowym Magazynie „Teatralia”. Współautorka pracy zbiorowej Re-wizje regionalne. Współczesne problemy dziedzictwa kulturowego (2016).