- Kulturoznawstwo, czyli wprowadzenie do kultury ponowoczesnej - Grzegorz Dziamski
- Polityki kultury - Karolina Golinowska
- Miejsca muzyki. Perspektywa interdyscyplinarna - red. Magdalena Parus-Jankowska, Szymon Nożyński
- Kryteria wyboru i oceniania w kulturze - red. Joanna Winnicka-Gburek, Bogusław Dziadzia
- Krytyka - etyka - sacrum - Joanna Winnicka-Gburek
- Oblicza muzycznej praxis: debaty, terytoria, reduty nadziei i oporu
- Kariery sportowe polskich zawodników MMA - Adrian Dobrzycki
- Alteraktywizm w Europie Środkowej - Grzegorz Piotrowski
- Budowanie świadomości marki w klubie sportowym - Mateusz Brzeźniak
- Pies też człowiek?
Kulturowe konteksty dzieciństwa - Adela Kożyczkowska, Anna Młynarczuk-Sokołowska
Cena regularna:
50,00 zł
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Kulturowe konteksty dzieciństwa. Szkice antropologiczno-pedagogiczne
Monografia, którą oddajemy do rąk czytelnika, ze względu na swą tematykę wpisuje się w pola teoretyczne i praktyczne szeroko pojętej edukacji międzykulturowej. Jako autorki podjęłyśmy wysiłek rozpoznania i zrozumienia dziecięcych doświadczeń, które generują sytuacje społeczne są komplikowane kontekstami i problemami (wielo)kulturowymi. Książka jest przyczynkiem do dyskusji o wikłanie dziecka w zasięg oddziaływania różnicy kulturowej i w praktyki edukacyjne, które są lub nie są wrażliwe na (wielo)kulturowość sytuacji społecznych, w tym sytuacji szkolnych. Mamy zatem cichą nadzieję, że nasza praca choć w minimalny sposób wzbogaci pole teoretyczne tych subdyscyplin pedagogicznych, które zajmują się sprawami dziecka i (wielo)kulturowości. Jednocześnie książka może być przydatna w praktyce edukacyjnej, wspierając szeroko pojętą edukację i integrację dzieci w sytuacji zróżnicowania kulturowego. Może również wzbogacać wiedzą te programy edukacyjne, których celem jest wytwarzanie postawy otwartości wobec różnicy kulturowej. (Ze Wstępu)
Kulturowe konteksty dzieciństwa to ważna i niezwykle aktualna oraz potrzebna na polskim rynku wydawnictw naukowych publikacja, sytuująca się na pograniczu nauk pedagogicznych i socjologicznych. Autorki w sposób interesujący, wsparty analizą i dyskusją ujęć teoretycznych podjętej problematyki prezentują zagadnienie rekonstruowania pojęć dziecka i dzieciństwa w kontekście różnic kulturowych i budowania tożsamości społeczno-kulturowej. Wnikliwość podejścia do tego zagadnienia, wieloaspektowość dyskusji problematyki, egzemplifikacja teoretycznych analiz to niewątpliwe walory tej publikacji. (prof. Małgorzata Żytko)
dr Adela Kożyczkowska – pedagog, adiunkt w Zakładzie Pedagogiki Ogólnej Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania naukowe koncentruje wokół problematyki mniejszości narodowych i etnicznych. Badania osadza w perspektywie pedagogiki ogólnej i w niej poszukuje rozwiązań metodologicznych dla problemów związanych z polityką, politycznością, obywatelstwem, podmiotowością, tożsamością i edukacją grup mniejszościowych. Jej obecne badania koncentrują się na analizach kultury kaszubskiej, w jej aspektach ideologicznych, politycznych, tożsamościowych i edukacyjnych. W zwyczajne dni miłośniczka miejskich spacerów, mrocznych skandynawskich kryminałów i mocnej kawy.
dr Anna Młynarczuk-Sokołowska – pedagog-kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Edukacji Międzykulturowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, wiceprezes Zarządu Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Jako teoretyk i praktyk zajmuje się edukacją międzykulturową. Jest autorką publikacji naukowych i metodycznych z tego zakresu, realizatorką projektów naukowych i społecznych, inicjatorką innowacji pedagogicznych itd. Aktualnie prowadzi badania dotyczące sytuacji dzieci z doświadczeniem migracji. Od 2008 roku pracuje z cudzoziemcami (głównie narodowości czeczeńskiej). Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców na lata 2018–2020.